Enter your keyword

post

Lazer Kesim

Lazer Kesim

      Lazer Kesim Nedir

Lazer kesim ışınları ile karbondioksit gazının elektrik akımlarına verilerek oluşturulurlar. Bunun yanı sıra ise verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına ve azot aynı zamanda helyum gazı eklenerek verim 1/3 olaraktan arttırılabilir. Elde edilen lazer ışınları sayesinde de lazer ışınları ve çeşitli tezgahlarda da yapılan kesimler ise işlemlerine kadar lazer kesimlerle denilmekte.

Lazer ışınlarının bu şekilde elde edilmesinden ve kolaylaşmasından da uygulama ve alanlarına artışlarda gözükmüşlerdir. Lazer kesimlerle üretim yapılmasında en büyük sebeplerden biri de üretim hatalarının minimum düzeye indirmek için otomasyonları sağlanmaktadır. Mühendislikte de ve sanayi de de rahatça kullanabilmesi açısından da lazer kesime ve ilgiye oldukça artmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda da uygulanmasıyla da üretim 24 saat yapılabilmekte ve seri üretim sağlanmasıyla da maliyet azalmakta.

Lazer kesimlerle de yapılan kesme işlemlerinin de aparat ve kalıplardan da tasarruf sağlanırlar. İş yüklü makinelerde bilinirliği insan faktörleri kaynaklarından hatalarda da dolaylı olarak azaltılmış. Fason, ahşap, CNC kesimlerle de çeşitli birçok lazer kesimlerle de yöntemleri bulunmakta.

Nikel alaşımları çelik krom titanyum paslanmaz çelik alüminyum alaşımları vs… malzemelerinin de kesme işlemlerinde yapılabilmekte. Bunun da yanı sıra özellikle de autocad programlarının kullanımlarının sağladıkları avantajlar ve kesimler daha da kısa sürede de yapılmaktadır. Parçalar aynı zamanda takımlar halinde kesilebilmekte. Lazer birçok amaç için de kullanılır. Kullanım amaçlarına göre başlarında plakaları da kesmek gerekir. Yumuşak ve çelik paslanmaz alüminyum plaka üzerinde de lazerle ve kesme işlemleriyle de son derece doğrudurlar. Mükemmel kesim kalitesi sağlarlar. Çok küçük kenarlı ve geniş olarak küçük ısılara sahiptirler. Çok karmaşık olduğundan dolayı şekilleri açısından da küçük plakalarını da kesmeyi mümkün kılarlar. “Laser” sözcüklerinin anlamı ise radyonun uyarılmış emisyonlarıyla da ışık yükseltilmesidir.

Lazerli Kesiciler Nasıl Çalışmakta?

Lazer ışınları tek bir dalga boyunlarında bir ışık ve yüksek yoğunluk bir ışıktır. Tipik bir COlazerinde ise, bu dalga boylarında ışık spektrumlarda infra – red yani kızıl kırmızısı kısımlarındandır, bu nedenle de insan gözü için görülmezdir. Işın kısımlarını oluşturan lazer rezonatörlerden ve makinenin ışın yolları boyunca da ilerletildiğinden ışının sadece çapı ¼ inçtir. Işın plakaya odaklanmadan önce de çeşitli aynalarda veya “Işın bükücülerinin” tarafından da farklı yönlerde de döndürülebilirler. Odaklanmış lazer ışınlarıyla da tablaya çarpadan da hemen önce bir bölmenin de deliğinden geçerler. Bu bölme deliğinden de akan oksijenlerin veya azotların da sıkıştırılmış bir gazlardır.Lazer ışınların da odaklanması açısından özel bir mercek veya eğimli olarak bir ayna da yapılabilir. Bu lazer kesme işleminde kafasında da gerçekleşir. Işın, bir odak noktasının da şekilleri o noktalardaki enerjilerinin yoğunlukları olarak mükemmel bir şekilde yuvarlak ve tutarlı olacak şekilde nozzule içerisinde de ortalanacak bir şekilde de tam olarak odaklanmalı. Geniş bir ışınları tam noktalara odaklanarak, o noktalardaki ısı yoğunlukları yükseltir. Güneş ışınları da yapraklara ve odaklanma ile büyüteç bir şekilde kullanmayı da bunun için nasıl bir ateşe başlayacaklarına düşün. Şimdi ise 6 kw’ lik enerjileri tek bir noktada toplandığını ve aynı zamanda ne kadar sıcak olabileceğini siz düşünün. Yüksek güç yoğunlukları, hızlı ısıtma sistemi, eritme ve malzemelerin kısmen veya tamamen buharlaştırmasına neden olurlar. Yumuşak bir çeliği keserken de lazer ışınlarının da ısısını tipik bir “oksijen yakıtı” olarak yakma işlemlerine başlatmaya da yeterlidir. Oluşan bu yüksek kesicilere sahip ışınlarda, metalleri kolaylıkla kesebilir. Paslanmaz çelik ya da alüminyum kesilirken de lazer ışınlarının materyallerini basitçe eritirler. Metallerini kırpmak için yüksek basınçlarına azot kullanılmakta.Bir CNC lazer kesici üzerinde de lazer kesme başlıkları ile istenilen metal parçaların üzerinde hareket ederek kolaylıkla da kesilebilirler. Kapasitif (Elektrik devreleri) yüksek olan kontrol sistemleridir. Bölme uçları ile kesilen plaka arasındaki mesafeleri korurlar. Bu mesafelerin, önemi kesim kalitesine göre kaliteli açısından da çok önemli bir sisteme sahiptirler.Çünkü odak noktaları iyi ayarlandığından dolayı kesimden verim alamazlar. Kesim kaliteleri de oldukça zor olduğundan dolayı plakaların ve yüzeylerinin de hemen üstünden ve yüzeylerinden kaldırılarak veya düşürülerek arttırılabilir veya azaltabilirler. Kesme kalitelerine göre de pek çok etkilenen parametreler de vardır, ancak tüm bu parametreler doğru bir şekilde kontrol edildiğinde ve lazer kesimlerinde işlem olarak kaliteli ve güvenilir aynı zamanda kusursuz bir hizmet olması gerekir.

 

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.