Enter your keyword

post

Dijital Baskı Teknikleri

Dijital Baskı Teknikleri

Dijital Baskı Nedir

Dijital baskı; Farklı bir baskı tekniği kullanılarak, film ve klasik yapıdaki kalıp gibi, iki tane olmazsa olmaz dediğimiz unsurların farklı bir yapı içerisinde ortadan kaldırılmasıyla herhangi bir fotoğraf veya negatif basılmış bir görüntünün tarayıcılar yardımıyla veya direk dijital kameralar ile bilgisayarlara aktarmasıyla üzerinde çalışılan değişiklikler yapılmasında bilgisayarda metin, grafik, çizim işlemleri uygulanarak bir dijital baskı makinası ile  baskı materyaline uygun bir olanak tanınmasıyla sistemin yapısal çözümlemesine olanak sağlayacak bir makinadır.

Dijital baskı teknikleri: NIP (Non – impact priting ) kısacası (dokunmasız baskı türleri) diyebiliriz.

1) Elektrofotoğrafik ve elektrografik sistemler: Büro ofis işleri ofis kırtasiye malzemeleri tabiri dediğimiz cihazların bütünü lazer yazılardan tutun teknik bilgilere kadar bu gruba girer.

2) Elektrosensitif sistem: Elektrik akımı ile bazı gruplar değişime uğrar. Daha benzeri küçük baskı sahası olan cihazlarda takibi yapılır. Örneğin yazıcılı hesap makinası.

3) Manyetografi sistemleri: Elektrostatik sistemlerde olduğu gibi görüntü elde etmek için toner vasıtasıyla elde edilir.

4) İnkjet sistemler: Mürekkep püskürtmeli bir yazıcı türüdür. Küçük bir tutucu kullanarak kağıt üzerine püskürten bir yazıcı türüdür. Görüntü elde edebilmek için, mürekkep damlaları püskürtülür ve böylelikle görüntü elde edilir.

5) Termografi sistemleri (Termal Görüntüleme): Termografi Kızıl ötesi görüntüleme çeşidinden biridir. Kızıl ötesi bölümündeki elektromanyetik kızıl ötesi bölümündeki ışınımı tespit ederler ve bu ışınımından resimler oluşturarak termal kamera ile resme dönüştürürler. Göründe edebilmek için ısı yoluyla görüntülenir. Bunlar için renkli bantlar ısınmış veya sıvanmış malzeme kullanılır. Uygulama yavaş ve renkli yazıcılar, dijital renkli fotokopi cihazlarıdır.

Dijital image: Bir görüntü düşünün bilgisayar ortamına taşındığı varsayarak orada çeşitli bir şekilde görsel malzemelerle destek alarak işlenip daha sonra bir dijital baskı makinasından çıktı almasıdır. Yani kısacası dijital image, dijital görüntü diyebiliriz. Image(görüntü) basit ama kullanışlı bir elektrik sinyallerinin görüntüye dönüştürmesidir. Görüntü pikselleri bileşiminden oluşmaktadır. Örneğin 10MP bir kameranın tanıtımını duyuyorsak bu kameranın üzerinde görüntü yakalamak için kullanılan görüntü seksörü (image sensor) 10 milyondan fazla pixelden oluştuğunu görürüz.

RIP (Raster Image Prosesor): Bilgisayarlarda hazırlanan tabiri ettiğimiz postscipt dili ile metin, grafik tasarımları bir yazıcı ortamında ve poz ayarlarının anlayabileceği dile çevirir ve yüksek performans içeren bir prosesor (hesaplayıcı) dır. Vektör şeklinde tanımlanmış bir görüntüyü oluşturan donanım yazılım diyebiliriz.

Dış Mekan Baskı

Dış mekan, açık alanlarda, dış mekan tabiri ettiğimiz alanlarda mekanlarda kullanılan bir baskı türüdür. İç mekandaki çeşitler gibi değil, her şey fotoğraf kalitesine de bağlı değil tamamen ustalık isteyen bir iştir. Dış mekanlarda kullanılan, reklam ve tanıtmak amaçlı bir broşür, afiş, billboard tarzı reklam, arabaların üstlerine yapıştırılan stickerler ve benzeri veya malzemelerin hazırlanması kullanılan baskı çeşididir. Ama günümüzde dış mekan baskı çeşidi makine kalitesine göre, görüntü kalitesi ufak veya büyük işlerde baskı kalitesi son derece önemlidir. Bu yüzden paradan ziyade kaliteye önem vermenizi tavsiye ederiz.

Dijital Baskı Yöntem İle Dış Mekan Baskı:

 • Branda Baskı: Binalar üzerinde çalışıldığı reklam türlerinden biridir. Bu reklam çalışmaları ve benzeri çalışmalar bu gruba girer.
 • Saç Tabela Üzerine Vinil baskı: Saç tabela Üzerine yapılan reklam afiş türlerinden biridir. Bu reklam çalışmaları ve benzeri çalışmalar bu gruba girer.
 • Araç üzerine uygulama: Dijital baskı için folyoya baskı yapılır. Parça parça halinde yapılan folyo baskı ısıyla beraber araca giydirilir. Isıyla beraber araç üzerine iyice yerleştirilmesi ve kavramasıdır.
 • Yol kenarları Reklamları: Yol üstünde gördüğünüz reklamlar diyebiliriz. Bir kağıda baskı yapılarak afiş ve benzeri tür olarak yol kenarlarında bulunan reklam tabelaları billboardlara dijital reklam tabelalara yapılmasıdır.
 • Üç boyutlu reklam panoları: Grafik üzerine inşa edilmiş solvent ve mürekkeple vinyl veya folyo baskı üzerine basılır. Reklam panoları LCD monitörler ile kaplanır. 3 boyutlu boyutlu kamera özelliğiyle panonun önünden geçen kişiler bakılır. Aynı anda veya birden fazla kişilerle sistemli bir şekilde çalışabilmektedir. Reklam panosu, büyük şehirlerde kalabalık ortamların bulunduğu yerlerde bir dış mekan olarak nitelendirdiğimiz bir reklam yapısı. Reklam Panoları genellikle büyük bir şekilde yazılmış slogan ya da görsel diyebiliriz. İnsanların en iyi şekilde görebileceği, reklam yapısının bilinçaltına yerleşeceği bir reklam türü de diyebiliriz.
 • Yer grafikleri: Dayanıklı ve solvent içinde mürekkep kullanarak baskı yapılır. Kamuya açık alanlarda (bina, alışveriş merkezleri, parklar) malzeme kullanılarak zemine uygun bir reklam uygulamasıdır. Satın alma noktaları reklamcılar tarafından belirli bir süredir güçlü bir pazarlama stratejisidir. Bazı araştırmalar sonucu marka satın alma stratejileri uygulanarak tüketici dükkanına girdiği zaman kesinleşmemiş olduğunu varsaymaktadır. Reklam bir yerin popülerliğini arttırır. Reklam, marka stratejisini büyüdür.
 • Mega Light orta refüj ışıklı reklam panoları: Işıklı tabela adından da anlaşıldığı gibi birçok aydınlatma malzemesi kullanılarak bir reklam türüdür. Gece karanlığında en çok işe yarıyan tabela türü diyebiliriz. En çok işine yarayan sektörlerden (cafe, restaurant vb…) kısacası yemek sektörü diyebiliriz.
 • Creative cephe kaplama baskılar: Vinyl üzerine hazırlanan, grafik ve solvent türü mürekkeple baskısı yapılır. Mağaza veya alışveriş merkezlerinde dış basımına bu baskı türü yapılır.
 • Mağaza cephe uygulamaları: İstenilen tarzda iş hazırlanırken makinenin ebadına göre parça parça baskısı yapılır. Laminasyonla birleşir.
 • Billboardlar: Billboard demir ve alüminyumdan üretilen, araba ve yayaların yoğun olduğu yerlerde kısacası trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan bir reklam çeşididir. Çeşit çeşit gramajlarla, hamur dediğimiz kağıt türlerine baskısı yapılır.
 • Posterler: Poster duvarda, tablo gibi asılmak üzere yapılmış büyük resim veya fotoğraf diyebiliriz. Kuşe kağıdı dediğimiz kağıt türüne veya muşambaya ya da kumaşa, vinyl üzerine solvent ya da mürekkeple baskısı yapılır.
 • Bez Afişler: Reklam veya bir duyuru yapmak amacıyla halka açık ve asılan baskılı bir kağıt, duvar ilanı ve afişler, bayraklar diyebiliriz. Grafik üzerine inşa edilmiş kumaşlarla istenilen ebatlarda baskısı yapılır. Örneğin bayrak baskıları gibi.

No Comments

Add your review

Your email address will not be published.